Data publikacji: 19 czerwca 2023
Dnia 15 i 16 czerwca 2023 uczniowie naszej szkoły zwiedzali Poznań i Gniezno podążając śladami początków państwa polskiego.
W Poznaniu zwiedzaliśmy;
Ostrów Tumski – najstarszą część Poznania. Zespół grodowy na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, że to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski,
Katedrę pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowiu Tumskim. Obejrzymy krypty z grobami pierwszych władców i biskupów (katedra była siedzibą pierwszego biskupa Jordana) i wiele cennych pamiątek w ołtarzach bocznych tej gotyckiej budowli,
Kościół Św. Stanisława – jeden z najcenniejszych zabytków budowli barokowej w Polsce. Fasada budowli jest dziełem Giovanni Catenazziego; portal główny zaprojektował Pompeo Ferrari.
Rogalowe Muzeum – to miejsce dla wszystkich którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich. Uczniowie wzięli udział w warsztatach oraz interaktywnym pokazie.
Kolejny dzień to Gniezno- koronę na głowę włożyli tu Bolesław Chrobry, jego drugi syn Mieszko II Lambert, Bolesław II zwany Szczodrym albo Śmiałym, Przemysł II i Wacław II zwany Czeskim. Rzecz jasna przebywał tu wcześniej książę Mieszko I, a później Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Zygmunt III Waza. Udało nam się zobaczyć Katedrę Gnieźnieńską pw. Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek Gniezna. Jest to miejsce koronacji pięciu królów Polski, a także miejsce, w którym znajdują się relikwie Św. Wojciecha. Obecny kształt Katedra Gnieźnieńska nabrała w XIV w. Jest to trójnawowa, gotycka budowla. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha.
Byliśmy też w Muzeum Początków Państwa Polskiego – zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy – „Początki państwa polskiego” – to ekspozycja, która liczy ponad 500 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura.
Wyjazd był bardzo udany. Współfinansowało go Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”