Klasy 8 zwiedzają  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 29 marca 2022 roku klasy 8a i 8b odwiedziły KL Auschwitz, największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych
i ośrodków Zagłady. Zwiedzanie obozów zajęło  około 4 godzin. Mieliśmy możliwość poznać historię tego miejsca dzięki naszemu przewodnikowi, który w bardzo przystępny sposób opowiedział historię męczeństwa osób przebywających w obozie. Zwiedziliśmy obóz główny oraz obóz w Brzezince.  Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym.
Z wielkim skupieniem słuchaliśmy słów o życiu ludzi w miejscu stworzonym przez niemiecki reżim hitlerowski, a służącym zarówno do eksterminacji jak i przymusowej pracy w nieludzkich okrutnych warunkach.
Zwiedzaliśmy blok śmierci, pod ścianą śmierci złożyliśmy wiązankę kwiatów. Mogliśmy zobaczyć rampę na którą przyjeżdżały pociągi z więźniami, krematoria oraz baraki gdzie żyli ludzie, którym odmówiono prawa do godności.
Musimy wspólnie dbać o to aby ta historia się nie powtórzyła. Myślę , że każdy z nas zapamięta na całe życie tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”