Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Dnia 25 marca br. uczniowie klasy I, II i III wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od seansu dydaktycznego „Jesteśmy gwiazdami” poświęconego budowie gwiazd, mgławic i odległych galaktyk. Uczniowie dowiedzieli się jak powstały pierwiastki, kiedy powstało życie i na czym polega ewolucja gwiazd.
Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych ‘’Królestwo Planet’’, które pozwoliły na znalezienie odpowiedzi na takie pytania jak: Co można zobaczyć na niebie gdy słońce idzie spać?
Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem?
Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu?
Pobyt i wiedza zdobyta w Planetarium poszerzyły zainteresowania uczniów na temat Układu Słonecznego, piękna kosmosu oraz zainspirowały do dalszego zagłębiania wiedzy o wszechświecie. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy
i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Jest jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.
Prezentuje zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią.
Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Można tam przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos.
Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.